گفتمان قلم Goftman galam

بررسي ، تحليل و آموزش دروس دوره ابتدائي و... (چهارم )

نمونه درس آزاد فارسی چهارم

 

متن درس آزاد- درس دهم کتاب بخوانيم

درس آزاد                                                                 درس دهم

شب يلدا

يکي از بزرگ ترين جشن هاي ما ايرانيان که هزار سال است با شکوه هر چه تمام آن را برگزار مي کنيم شب يلدا است. اين شب که طولاني ترين شب سال است به شب چله نيز معروف است .طول اين شب نزديک به 14 ساعت است. ايرانيان قديم  اين شب را به علت اين که تولد خورشيد و مهر شکست ناپذير است  جشن گرفته و مي گيرند .

يلدا به معناي ولادت است. در اين شب افراد خانواده ها در خانه ي بزرگ ترهاي فاميل  مانند پدر بزرگ و مادر بزرگ ها  جمع مي شوند  و از داستان ها و قصه هاي  قديمي مي گويند و مي شنوند و لذت مي برند . جشن مي گيرند با خوردن آجيل  و ميوه هاي فصل  مانند انار و هندوانه  آن را گرامي مي دارند . فال حافظ مي گيرند و شاهنامه  هم مي خوانند .در بعضي  نقاط  ايران اين  جشن را تا دير وقت –صبح - نيز  ادامه  مي دهند.

به مناسبت فرا رسيدن اين شب کهن خانواده ها براي هم سوغاتي نيز مي برند تا اين شب را بهتر گرامي بدارند. البته برگزاري  اين جشن در نقاط مختلف  ايران متفاوت است .

 به عنوان  مثال :در تبريز رسم است يک خوراکي مخصوص از آرد و شير درست مي کنند و مي خورند.

در لرستان نيز رسم است مردم گندم شير مي خورند و همراه آن از گردو، بادام ، نخودچي و کشمش و انواع ميوه هاي اين فصل صرف مي کنند .از كدوي پخته  هم استفاده  مي کنند .يک شعر مخصوص محلي بسيار زيبا  هم  در  اين  شب  در  اين  استان  مي خوانند.

شيرازي ها اين شب را  به خانه ي دوستان و آشنايان مي روند .سفره مي گسترانند و غذاهاي مختلف و خوشمزه صرف  مي کنند .در سر سفره شمع روشن مي کنند. آيينه و قاب عکس حضرت علي (ع) مي گذارند .اسپند هم روي آتش مي ريزند تا بوي خوش  آن اتاق را پر کند و از چشم زخم و بلايا هم به دور باشند.  

البته مشابه اين چنين مراسمي در کشورهاي همسايه ايران  مانند روسيه- افغانستان- پاکستان- هند-تاجيکستان- آذربايجان نيز مانند کشور ما برگزار مي گردد.

به هر حال وظيفه ي ما ايرانيان است که اين قبيل رسم ها را  بهتر و بيشتر بشناسيم و به آن ها نيز عمل کنيم  و به ديگران هم بگوييم و ياد آوري کنيم  تا براي نسل هاي آينده درس زندگي باشد.

 

 درک و دريافت :

1-بلندترين و طولاني ترين شب سال کدام است ؟

2-چرا ايرانيان شب يلدا را جشن مي گيرند ؟

3-در شب يلدا خانواده ها چه مي کنند ؟

۴-...................................................

 

  واژه آموزي:

 

به اين واژه ها دقت کن.

الف – كامپيوتر

ب – هليكوپتر

پ –  موبايل

 

از اين واژه ها چه چيزي مي فهمي؟...........

معادل فارسي اين واژه ها چيست؟

چند نمونه هم شما  بگو.......

 

 نکته ها :

 

ايرانيان از گذشته هاي بسيار دور شب يلدا را جشن.............................و در خانه هاي بزرگ تر ها جمع.........................و اين مراسم را سال هاست که ادامه ..............................

به فعل هايي مانند (مي گرفتند-مي شدند-مي دهندو............) که شما در اين جاهاي خالي ها مي نويسيد فعل هاي ماضي استمراري مي گويند.

حالا شما يک جمله  که ماضي استمراري داشته باشد بگوييد و در زير بنويسيد.

  

 فعاليت هاي ويژه :

 

1-اگر دوست يا يکي از اقوام شما در يکي از استان هاي ديگر کشور پهناور ايران زندگي ميکند با آن ها تماس بگيريد و از چگونگي  برگزاري شب يلدا در آن جا بپرسيد سپس يافته هاي خود را به کلاس گزارش دهيد.

 

 2- از مادر يا مادر بزرگ خود در باره آماده ساختن ""گندم شير" و  خواص آن را بپرسيد و به کلاس گزارش دهيد .

 

 3- شعر محلي را که در اين شب در استان ما خوانده مي شود را در اين قسمت بنويسيد.

 

***اين جشن کهن بر همه ي ايرانيان خجسته باد ***

 

+ نوشته شده در  سه شنبه یکم آذر ۱۳۹۰ساعت 13:32  توسط نريمان عباسي ( Nariman Abbasi )  |